یکشنبه ۰۴ مهر ۸۹ | ۱۸:۳۹

گفتگوی اختصاصی «تریبون مستضعفین» با «زهرا رهنورد»


تریبون مستضعفین – ابوذر زمانی – گفتگو با خانم رهنورد به این راحتی‌ها نیست. چون خیلی سخت است. از نخستین تماس تلفنی با شماره موبایلی که فرد پشت خط گفت «نخیر! ما گوسفند زنده می‌فروشیم» و شماره‌ی بعدی که فرد پشت خط گفت «این‌جا چاه فاضلاب باز کنی است» و شماره آخر که از صدایش معلوم بود مرد سیبیلویی است و گفت «ای کاش من خانم رهنورد بودم» تا زمان گرفتن پاسخ‌های کتبی سوال‌های‌مان تقریبا چند ماه سپری شد. بعضی از سوال‌های «تریبون» مربوط به همان زمان است. می‌خواستیم به شکل سوال و جواب گفتگو کنیم، اما…

زهرا رهنورد، عروس آذربایجان و همسر داماد لرستان، به عنوان روشنفکرترین زن ایرانی، که عکسش در مناظره‌ی میان احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی، اینطوری اینطوری شد (این بخش نوشته را تصور کنید) یکی از شاخص‌ترین، شفاف‌ترین (چه از لحاظ چهره و چه از لحاظ کلامی) و رک‌ترین سخنگوهای جنبش سبز (که به تعداد افرادش سخنگو دارد)، شناخته می‌شود.
در بسیاری از موارد، «محذورات» میرحسین موسوی را ندارد و از انتقاد به هر نوعی استقبال می‌کند تا آن‌جا که حاضر است عکسش در مناظره اینطوری اینطوری بشود. اینقدر باز و راحت عمل می‌کند که حاضر است عکسش روی جلد نشریات خارجی در حال بوس فرستادن برای جمعیت هوادارانش چاپ بشود.

وقتی ماه‌ها پیش برخی رسانه‌ها به خاطر طرح سوال‌هایی درباره گذشته انقلاب و «دوران طلایی امام» مورد حمله‌های بیشماری قرار گرفتند.ایشان طرح سوال و انتقاد را حتی اگر موجب استفاده از سوی رسانه‌های حاکم توتالیتر هم بشود، حتی اگر موجب آب به آسیاب دشمن ریختن هم بشود، حتی اگر باعث بی‌آبرو شدن نظام و انقلاب هم بشود، حتی اگر باعث انزوای ایران در مجامع بین المللی هم بشود، حتی اگر باعث سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران بشود را مفید خوانده بود و در جهت رشد و پیشرفت نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانست.
بسیاری از افرادی که برای ایجاد فضای سکوت و خفقان و خفه شو بی‌ادب این حرف‌ها چیه می‌زنی و اگر راست می‌گویی زنگ که خورد بیرون مدرسه بایست و … این بخش از سخنان ایشان را تا حد زیادی نادیده و تا حد کمی دیده گرفتند.

هدف من، طرح سوال‌هایی که بسیاری به دنبال جواب‌شان بوده‌اند و پیدا کردن جواب‌هایی برای سوال‌هایی که بسیاری مطرح کرده‌اند، بود.

مایل بودم این گفتگو، تلفنی می‌بود تا بر اساس هر پاسخ‌شان، سوال بعدی را طرح می‌کردم ولی از آن‌جایی که تلفن دفترمان به خاطر ورشکستی و عدم پرداخت قبض تلفن قطع بود و تلفن خانه‌مان هم چون برادرم با اینترنت دایال‌آپ کار می‌کند، مدام اشغال است، این گفتگو به صورت کتبی و نامه‌نگاری صورت گرفته است. در نتیجه، بعد از پاسخ ایشان به آخرین سوال ارسالی، سوال‌های زیادی وجود دارد که از ایشان خواهش می‌کنیم هر زمان که مایل بودند پاسخ دهند و اگر پاسخ ندهند، از آن‌جا که من همه حرف‌های خانم رهنورد را قبول دارم و طبق قانون سوم نیوتن، هر عملی را عکس العملی است، بنابراین خانم رهنورد هم همه‌ی حرف‌های من را قبول دارد، خودم به بسیاری از سوالات پاسخ می‌دهم.

حتی قصد دارم طبق همین اصل مصاحبه‌هایی را با دیگر بزرگان، چه کسانی که در قید حیاتند و چه کسانی که در قید مماتند، انجام دهم.

از ایشان به خاطر پذیرش گفتگو و پاسخ‌های‌شان ممنونیم و امیدواریم باب گفتگو همیشه باز بماند و اگر باز نماند حداقل لای باب گفتگو کمی باز بماند و اگر آن هم نشد حداقل سوراخ کلید باب گفتگو باز بماند و …

همچنین قدردان دوستانی هستیم که زحمت انتقال گفتگو و گرفتن پاسخ را کشیده‌اند.

***

تریبون: لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید.
زهرا رهنورد: ببخشید! من مصاحبه نمی‌کنم…

 1. علی الف
  ۴ مهر ۱۳۸۹

  اوه! خجالت بکشید! الان آقای غیرتی می‌آید صورتتان را خط خطی می کند ها! عکس ناموس مردم رو چرا گذاشتید؟
  صاحب نظریه فخیمه «داماد لرستان» وقتش خیلی ارزش دارد. پشت سر هم دارد نظریه می‌دهد. نمی‌شود که بیاد به این مصاحبه ها…

 2. سید محمد علی
  ۶ مهر ۱۳۸۹

  خیلی توپ بود
  سه ساعت سر کار بودیم که به مصاحبه برسیم…
  “ببخشید من مصاحبه نمی کنم…”
  خیلی خندم گرفت…
  یاعلی

 3. sajad
  ۷ مهر ۱۳۸۹

  واقعا عالیه

 4. حقجو
  ۸ مهر ۱۳۸۹

  (:

 5. سعيد
  ۱۳ مهر ۱۳۸۹

  افكارش را لولو برده فردا پس فردا خودشم ميبره.آمي

 6. علی
  ۱۰ آبان ۱۳۸۹

  واقعا فکر میکنین از این نحوه متن نویسی بی ادبانه در اسلام توصیه شده یا از اصول آقایان حامی اصول گرایان است .

 7. a
  ۲۶ آذر ۱۳۸۹

  بسمه تعالی بسیار مسخره بود شایسته یک مسلمان این نیست که بی ادبانه سخن بگوید سئوال از شما اینست که آیا ائمه علیهالسلام با دشمنان دین اینطور سخن میگفتند
  ادب از کی آموختی از بی ادبان

 8. محمد
  ۲ دی ۱۳۸۹

  دمتان قیژ!
  بسی خندیدیم.

 9. محسن
  ۱۸ آذر ۱۳۹۰

  کار شما گناه است
  متاسفانه مسلمان با همه استعداد و قریحه و ذوق طنز حق استهزا ندارد به هیچ رو از هیچکس ولو کافر منافق یا مشرک و معاند

  وبل لکل همزۀ لمزه

 10. ایرانی
  ۱۷ خرداد ۱۳۹۲

  زهرا رهنورد امروز چه کار شما دارد؟؟؟؟؟در حالیکه اصولگرایان در مقابل حاکمان تجزیه طلب باکو(که عین نقل ونبات کنفرانس ضد ایرانی تشکیل میدهند )عرضه هیچ تحلیلی را در روزنامه هایشان ندارند ..راجع به یک مسئله تاریخ گذشته که البته سرکوب هم شده اند مکررا یاوه سرایی میکنند

 11. محمد
  ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

  چاه فاضلاب؟
  واقعأ آخر دین و اخلاقید
  ما هم هزاران سوال از جناب رییس جمهور سابق داریم, به همراه تیم همراه.
  البته اگر بگذارند..

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.